Nadchodzi Wiedźmin, bestie miejcie się na baczności

Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie to początek fantastycznej przygody na naszym słowiańskim podwórku. Poznajemy świat magii, czarownic, dzikich bestii i upiorów, ale czeka nas też niezła bitka. Wiedźmin to nie byle kto, to istota stworzona i wyszkolona do walki z groźnymi wilkołakami, południcami, strzygami, utopcami i całą resztą demonów nawiedzających ziemie. Wyposażony w nadludzkie zdolności, eliksiry i długie miecze czarownik nie zabija potworów za darmo, to raczej praca na cały etat. Andrzej Sapkowski, zbudował ten świat z nieziemskim realizmem, humorem i sarkazmem, ale tam gdzie trzeba akcja mrozi krew w żyłach. A autor dopiero się rozkręca, bo cała seria ma dziewięć tomów.

Biały wilk

Geralt z Rivii to główny bohater sagi. Pomimo dość nieprzystępnego sposobu bycia budzi sympatię. Mówi co myśli i jest nieprzeciętnie silny. Ma niezłomny charakter, ale także ludzkie zachowania czego z zasady mieć nie powinien. Nie zabija wszystkich bestii jak leci, bo w swoim fachu jest mistrzem i wie, że są duchy dobre a przynajmniej nieszkodliwe. ”Ostatnie życzenie” to zbiór opowiadań o przygodach Wiedźmina. Każde opisuje osobną potyczkę z innym demonem. Pierwsza była strzyga, ”szczerząc kły, śliniąc się obrzydliwie”, która nie dawała się łatwo pokonać. Mimo to Geralt nie chciał jej zabijać, chciał ją uwolnić. Podobnie jest z innymi potworami, Wiedźmin uważa, że śmierć to ostateczność. Całą jego barwną postać poznajemy od samego początku książki. Wiemy czym się kieruje wybierając zlecenie. Starcia Białego Wilka przeplatane są siedmioma opowieściami o jego zwykłym życiu, co jakoby potwierdza człowieczeństwo bohatera i spaja ze sobą wszystkie historie w jedną całość. Autor niejako wprowadza nas pierwszym tomem w wiedźmiński świat. Oczywiście nie można zapomnieć, że Geralt serce ma po właściwej stronie, ale o tym w kolejnych tomach.

Realistyczny świat magii

Wraz z Wiedźminem przenosimy się w inny, baśniowy, oryginalny świat. Przygody Geralta i jego przyjaciół, elfów, krasnoludów i ludzi napisane są z werwą właściwą dla tego typu literatury. Poszczególni bohaterowie wykreowani są perfekcyjnie z maksymalną dbałością o szczegóły. Nie tylko oni, bo poszczególne bestie też opisane są w bardzo realistyczny sposób. Fabuła książki wciąga od początku do końca. Trzeba sobie zarezerwować trochę czasu, ponieważ nie będzie łatwo oderwać się od kolejnych rozgrywek z postaciami z zaświatów. Styl pisarza jest niby prosty i łatwy, ale w odbiorze wręcz idealnie pasujący do całości. Klasyka fantastyki, lektura absolutnie obowiązkowa dla każdego fana tego gatunku.

 

 

Copyright © 2021